Druga godine ČA-čitalnice u našoj školi

Mići školani ponosno čitali po domaću

ČA-čitalnica autorski je projekt kastavskih učiteljica Dragice Stanić, Dubravke Uroda i Karmen Šimetić koji se već drugu godinu zaredom održava u našoj školskoj knjižnici. Školska čitalnica održana je u ponedjeljak, 14. studenoga 2022. u Mjesecu hrvatske knjige koji ističe važnost čitanja. Jedan od važnih ciljeva ČA-čitalnice jest isticanje važnosti i ljubavi prema zavičajnom govoru bez obzira na to je li riječ o izvornim čakavskim govornicima. Ravnateljica Hedi Blašković otvorila je ČA-čitalnicu ponosno ističući načelo zavičajnosti koje promovira naša škola.

Glavni su kriteriji za sudjelovanje na ČA-čitalnici izražajno čitanje do 3 minute i tekst na čakavskom narječju. Voditeljicu školske ČA-čitalnice Karmen Šimetić posebno raduje to da se na natjecanje prijavilo čak 77 čitatelja, što znači da broj svake godine raste, i to 57 učenika razredne nastave i 20 učenika predmetne nastave. Svi su se jako pripremali, odabirali ili čak pisali svoje tekstove. Svaki sudionik dobio je pohvalnicu za sudjelovanje i slatki poklon.

Ove godine uvedena je i jedna novost: stručno povjerenstvo izabralo je NAJ čitače! Članovi povjerenstva su bili: profesorica hrvatskog jezika i književnosti Dubravka Uroda, učiteljica razredne nastave Lilijana Vosilla, profesorica hrv. jezika i pedagogije Jasna Bićanić s Filozofskog fakulteta u Rijeci te vrsni poznavatelj čakavskog jezika, autor Slovnice kastavskega govora, profesor Smiljan Grbac. Njihov zadatak nije bio nimalo lagan jer je, zaista, svaki učenik pokazao svoju posebnost i ljubav za čakavštinu. Ipak, poklon paketi s čakavskom početnicom i zvučnom čitankom te umjetnički rad sa znakom slova ČA pripali su sljedećim učenicima:

• u kategoriji od 1. do 4. razreda: Nicole Korlević, Mateo Saršon i Mien Perhat;

• u kategoriji od 5. do 8. razreda: Teo Radetić, Dora Jardas i Nina Ravnić.

Posebna gošća ČA-čitalnice bila ja Vlasta Sušanj Kapićeva, čakavska spisateljica i suradnica u nekoliko čakavskih radijskih emisija te urednica emisije „Z našega kraja judi i užanci“.

Ovu feštu od domaćega zajika uveličali su nastupi harmonikaša Glazbenog odjela: Dario Host i Andre Poropat.

Hvala svima na uloženom trudu: ča-čitateljima, njihovim učiteljicama mentoricama, ali i roditeljima, nonama, nonićima, prijateljima koji su nas na različite načine podržavali.

U nastavku pogledajte galeriju fotografija.

objavio: Administrator   datum: 19. 11. 2022.