Filmska projekcija za Međunarodni dan djeteta

Učenici 4. razreda obilježili su Međunarodni dan djeteta 20.11.2023. u školskoj knjižnici organizacijom gledanja animiranog filma „Dječak i svijet“.

Animirani film bio je dostupan na platformi Vrti svoj film, čiji smo korisnici od siječnja 2023. godine. U filmu dječakov ugodan život prekida očev odlazak, koji iz ruralne sredine odlazi u grad u potrazi za poslom.  Dječaku teško pada očeva odsutnost i kreće u potragu za njime. Put ga vodi iz mirnog seoskog života u veliku  metropolu, a na svom putu susreće se sa stvarnošću suvremenog svijeta otkrivajući pritom utjecaj globalizacije, industrijalizacije i zagađenja na ruralne zajednice i živote običnih ljudi.

Dječak i svijet  raskošna je brazilska animacija koja u cijelosti potvrđuje nevjerojatnu moć slike i glazbe čiji spoj generira snažnu i duboku poruku, ilustrirajući probleme suvremenog svijeta kroz oči djeteta. Najbolji dokaz tome je da je film nijemi, a učenici su nakon gledanja filma živo pogađali i tvrdili da su likovi u filmu razgovarali na portugalskom, španjolskom, njemačkom i drugim jezicima. U filmu, naime, nije izgovorena nijedna riječ, sve je dočarano zvukom, glazbom, mimikom i gestama.

Oscarom nominirani film brazilskog redatelja Alê Abreua prava je poslastica za sva osjetila, čemu posebno pridonosi autorska odluka animiranja slike korištenjem crtane i pastelne olovke te kolaža. Učenici su uživali u svakoj minuti filma, uočavali su i obrazlagali dječja prava koja su glavnom liku u filmu bila uskraćena te u razgovoru nakon filma i uz pomoć nastavnog listića davali rješenja kako bi mu mogli pomoći.

Učenici su osvijestili dječja prava koja svakodnevno uživaju te ih poželjeli svoj djeci svijeta!

Prilozi:

objavio: Administrator   datum: 5. 12. 2023.