Susret Mladih knjižničara

Međunarodni mjesec školskih knjižnica obilježava se svake godine u listopadu pa je i naša školska knjižnica ove godine prigodno obilježila svoj mjesec spojivši aktivnosti sa sloganom Mjeseca hrvatske knjige.

U goste su nam 20. listopada 2023. došli Mladi knjižničari OŠ Srdoči sa svojom knjižničarkom Nensi Čargonja Košuta. Upoznali su se s kastavskim kolegicama, učenicama 7. a, te zajednički u parovima sudjelovali u čakavskoj radionici koju je vodila knjižničarka Karmen Šimetić.

Kako je slogan Mjeseca hrvatske knjige 2023. Nek' ti riječ ne bude strana(c), tako je cilj radionice bio naučiti još pokoju čakavsku riječ ili izraz.

Radionica se sastojala od četiri zadatka:

1. Slagalica (sastavljanje čakavske rečenice i ilustracije).
  2. Igra parova ili memori (spajanje čakavske i književne riječi, npr. čizme – škornje, kiša – daž, mavrica - daž).
  3. Rješavanje nastavnog listića dopunjavanjem otvornika u prevođenju čakavskih riječi na standard te vježba pamćenja (upamtiti što više čakavskih riječi s prijevodom u jednoj minuti).
  4. Izražajno čitanje teksta na čakavskom.

Iako učenici uglavnom nisu bili čakavski govornici, zadatke su vrlo uspješno odradili. Nakon radionice domaćini su proveli goste školom, razgledali su knjižnicu i njezin fond. Druženje je bilo edukativno, ali i vrlo zabavno, stoga i domaćini i gosti jedva čekaju uzvratni susret.

objavio: Administrator   datum: 3. 11. 2023.